RegImtihon.uz O‘qi. Registon bilan o‘zgartir!
Davlat boshqaruvi akademiyasida oliy ta’limdan keyingi ta’limga qabul qilishning yangi tartibi tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2026-yil 19-fevraldagi 70-sonli qarori bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida oliy ta’limdan keyingi ta’limga qabul qilish va o‘qitish tartibi to‘g‘risidagi Nizom tasdiqlandi.
Mazkur hujjat Akademiyada tayanch doktorantura, doktorantura va mustaqil izlanuvchilik shakllari bo‘yicha ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash jarayonlarini yagona reglament asosida tashkil etishni nazarda tutadi.
Hujjat topshirish va qabul jarayoni
Oliy ta’limdan keyingi ta’lim shakllariga hujjatlar Yagona elektron tizim yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali elektron shaklda qabul qilinadi.
Tayanch doktorantura va doktorantura uchun:
• E’lon berish: Har yili 1-sentyabrga qadar.
• Hujjat qabul qilish: 15-sentyabrdan 15-oktyabrga qadar.
• Kirish imtihonlari: 1-noyabrdan 25-noyabrga qadar.
• Yakuniy qabul: 30-noyabrga qadar.
Imtiyoz: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat stipendiyasi sohiblari tayanch doktorantura va doktoranturaga kirish imtihonlarisiz qabul qilinadi.
Mustaqil izlanuvchilik uchun:
• Hujjatlar har chorakda bir marta, maxsus e’lon asosida bir oy davomida qabul qilinadi.
• Nomzodlarni saralash har chorakning so‘nggi oyida o‘tkaziladigan suhbat asosida amalga oshiriladi.
Nomzodlarga qo‘yiladigan asosiy talablar
Nizomga muvofiq, ilmiy darajaga talabgorlar quyidagi malaka talablariga javob berishi lozim:
1. Tayanch doktorantura (PhD): Magistr darajasi, kamida 3 ta ilmiy maqola va 3 ta tezis, shuningdek, xorijiy tilni bilish bo‘yicha kamida B2 darajasidagi sertifikat.
2. Doktorantura (DSc): Falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi, OAK ro‘yxatidagi jurnallarda kamida 5 ta ilmiy maqola va 1 ta tezis hamda B2 darajasidagi til sertifikati.
3. Mustaqil izlanuvchilik: PhD yoki DSc ilmiy darajasini olish uchun tegishli ravishda magistr yoki PhD darajasi, belgilangan miqdordagi ilmiy ishlar va xorijiy til sertifikati talab etiladi.
Saralash va baholash tizimi
Akademiyaga qabul jarayoni 100 balli tizimda, ikki bosqichda amalga oshiriladi:
• I bosqich: Mutaxassislik fanlaridan imtihon (yozma, og‘zaki yoki test shaklida).
• II bosqich: Talabgor tomonidan dissertatsiya rejasining mufassal loyihasi taqdimoti (prezentatsiya).
Baholash mezonlari shaffoflikni ta’minlash maqsadida imtihonlardan avval Akademiyaning rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi.
Batafsil ma’lumot va nizom matni bilan tanishish uchun Davlat boshqaruvi akademiyasining rasmiy resurslarini kuzatib borishingiz tavsiya etiladi.