Metrologiya sohasida o‘qiyotgan talabalar uchun maxsus stipendiya ta’sis etiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 16-fevraldagi PF–25-son Farmoni qabul qilindi. Mazkur hujjat texnik jihatdan tartibga solish sohasini xalqaro andozalar asosida modernizatsiya qilish va soha uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlashni yangi bosqichga olib chiqishni ko‘zda tutadi.
Ta’lim Tizimidagi Katta O‘zgarishlar
2026/2027 o‘quv yilidan boshlab standartlashtirish, metrologiya va muvofiqlikni baholash yo‘nalishi talabalari uchun quyidagi yangiliklar joriy etiladi:
-
Maxsus stipendiya ta’sis etiladi: Sohaga ixtisoslashgan talabalar uchun alohida moddiy rag‘batlantirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
"2+2" qo‘shma dasturlari: Talabalarga o‘qishning dastlabki 2 yilini O‘zbekistonda, so‘nggi 2 yilini esa nufuzli xorijiy universitetlarda davom ettirish imkoniyati beriladi.
Xalqaro o‘quv modeli: Dars jarayonlariga Yevropa Ittifoqining ilg‘or Technical Regulation (Texnik jihatdan tartibga solish) tizimini o‘rganish modeli tatbiq etiladi.
Metrologiya Tizimini Xalqarolashtirish (2027-yildan)
Sohani xalqaro talablar bilan muvofiqlashtirish maqsadida 2027-yil 1-janvardan boshlab quyidagi tartiblar o‘rnatiladi:
Verifikatsiyalash tizimi: O‘lchash vositalarini an’anaviy qiyoslash amaliyotidan voz kechilib, qonunlashtiruvchi metrologiya doirasida yangi verifikatsiyalash tizimi joriy qilinadi.
Sifat nazorati va Kalibrlash: Sanoatda mahsulot sifatiga bevosita ta’sir qiluvchi barcha o‘lchash vositalari kalibrlash tizimiga o‘tkaziladi. Shu bilan birga, standart namunalarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi bekor qilinadi.
Akkreditatsiyadan ozod etish: Xalqaro tarozi va o‘lchashlar byurosi (BIPM) bazasida e’tirof etilgan laboratoriyalar tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha qayta akkreditatsiyadan o‘tish majburiyatidan ozod etiladi.
Aviatsiya Sohasidagi Yangilik
Ma’lumot o‘rnida ta’kidlash joizki, Prezidentning PF–22-son Farmoniga muvofiq, kelgusi o‘quv yilidan boshlab mamlakatimizda Fuqaro aviatsiyasi universiteti o‘z faoliyatini boshlaydi. Mazkur dargohda uchuvchilar, aeroport servisi va boshqaruvi bo‘yicha xalqaro darajadagi mutaxassislar tayyorlanadi.