O‘zbekistonda magistrantlar uchun Amir Temur nomidagi davlat stipendiyasi ta’sis etiladi
Mamlakatimizda yosh olimlar va tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlash, xususan, milliy tariximizni chuqur o‘rganishga bo‘lgan qiziqishni oshirish maqsadida yangi davlat stipendiyasi joriy etilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli qarori bilan, oliy ta’lim tashkilotlari magistratura bosqichida tahsil olayotgan talabalar uchun Amir Temur nomidagi stipendiyani ta’sis etish belgilandi.
Yangi stipendiyaning asosiy maqsadi nima?
Ushbu tashabbusdan ko‘zlangan asosiy maqsad — buyuk sarkarda Amir Temur va temuriylar davri merosini ilmiy asosda o‘rganish, ushbu davrga oid madaniy-ma’naviy boyliklarni yosh avlod o‘rtasida keng targ‘ib qilishdir. Stipendiya nafaqat moddiy rag‘bat, balki yosh tadqiqotchilarning nufuzini oshirishga xizmat qiluvchi muhim omil bo‘lishi kutilmoqda.
Kimlar va qanday tartibda ishtirok etishi mumkin?
Hozirda mazkur stipendiyani ta’sis etish bo‘yicha nizom va tartiblar ishlab chiqilmoqda. Qarorda ko‘rsatilgan asosiy jihatlar quyidagilardan iborat:
Maqsadli auditoriya: Oliy ta’lim tashkilotlarining magistratura bosqichi talabalari;
Yo‘nalish: Amir Temur va temuriylar merosini tadqiq etish;
Muddat: Stipendiya tartibi va tanlov mezonlari bo‘yicha takliflar 2026-yil iyun oyiga qadar Prezident Administratsiyasiga taqdim etilishi belgilangan.
Merosni o‘rganishda yangi bosqich
Ushbu stipendiyaning joriy etilishi "Temuriylar renessansi" davrini xalqaro miqyosda o‘rganish va O‘zbekistonning boy tarixiy o‘tmishini ilmiy nuqtai nazardan asoslab beruvchi kadrlar tayyorlashga turtki beradi.
Eslatib o‘tamiz, ushbu loyiha yoshlarning ilmiy salohiyatini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarning bir qismidir. To‘liq nizom va talablar 2026-yilning ikkinchi yarmida e’lon qilinishi kutilmoqda.