RegImtihon.uz O‘qi. Registon bilan o‘zgartir!
​O‘zbekistonda magistrantlar uchun Amir Temur nomidagi davlat stipendiyasi ta’sis etiladi
​Mamlakatimizda yosh olimlar va tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlash, xususan, milliy tariximizni chuqur o‘rganishga bo‘lgan qiziqishni oshirish maqsadida yangi davlat stipendiyasi joriy etilmoqda.
​O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli qarori bilan, oliy ta’lim tashkilotlari magistratura bosqichida tahsil olayotgan talabalar uchun Amir Temur nomidagi stipendiyani ta’sis etish belgilandi.
Yangi stipendiyaning asosiy maqsadi nima?
​Ushbu tashabbusdan ko‘zlangan asosiy maqsad — buyuk sarkarda Amir Temur va temuriylar davri merosini ilmiy asosda o‘rganish, ushbu davrga oid madaniy-ma’naviy boyliklarni yosh avlod o‘rtasida keng targ‘ib qilishdir. Stipendiya nafaqat moddiy rag‘bat, balki yosh tadqiqotchilarning nufuzini oshirishga xizmat qiluvchi muhim omil bo‘lishi kutilmoqda.
Kimlar va qanday tartibda ishtirok etishi mumkin?
​Hozirda mazkur stipendiyani ta’sis etish bo‘yicha nizom va tartiblar ishlab chiqilmoqda. Qarorda ko‘rsatilgan asosiy jihatlar quyidagilardan iborat:
Maqsadli auditoriya: Oliy ta’lim tashkilotlarining magistratura bosqichi talabalari;
Yo‘nalish: Amir Temur va temuriylar merosini tadqiq etish;
Muddat: Stipendiya tartibi va tanlov mezonlari bo‘yicha takliflar 2026-yil iyun oyiga qadar Prezident Administratsiyasiga taqdim etilishi belgilangan.
Merosni o‘rganishda yangi bosqich
​Ushbu stipendiyaning joriy etilishi "Temuriylar renessansi" davrini xalqaro miqyosda o‘rganish va O‘zbekistonning boy tarixiy o‘tmishini ilmiy nuqtai nazardan asoslab beruvchi kadrlar tayyorlashga turtki beradi.
​Eslatib o‘tamiz, ushbu loyiha yoshlarning ilmiy salohiyatini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarning bir qismidir. To‘liq nizom va talablar 2026-yilning ikkinchi yarmida e’lon qilinishi kutilmoqda.