RegImtihon.uz O‘qi. Registon bilan o‘zgartir!
Oliy toifali pedagoglar uchun xushxabar: Ipoteka krediti boshlang‘ich badalining 25 foizi davlat tomonidan to‘lab beriladi
Bugun, 20:17
Vazirlar Mahkamasining “Oliy malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagoglarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. Unga ko‘ra, 2026-yildan boshlab ko‘p yillik tajribaga ega o‘qituvchilar uy-joy sotib olishda katta imtiyozga ega bo‘ladilar.
Kimlar subsidiya olishi mumkin?
Yangi tartibga ko‘ra, quyidagi mezonlarga javob beradigan pedagoglar subsidiya olish huquqiga ega:
• Kamida 15 yillik pedagogik ish stajiga ega bo‘lishi;
• Oliy malaka toifasi (bosh o‘qituvchi lavozimi) mavjud bo‘lishi lozim.
Dastur doirasida ipoteka krediti boshlang‘ich badalining 25 foizi davlat budjeti mablag‘lari hisobidan qoplab beriladi. Ushbu maqsadlar uchun davlat budjetidan har yili 200 mlrd so‘mgacha mablag‘ yo‘naltirilishi belgilangan.
Ariza berish va ko‘rib chiqish tartibi
Jarayon to‘liq raqamlashtirilgan bo‘lib, inson omili minimallashtirilgan:
1. Murojaat: Arizalar Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali bepul qabul qilinadi.
2. Avtomatik tahlil: Arizalar “subsidiya.idm.uz” platformasi orqali ijtimoiy mezonlarga muvofiq avtomatik tekshiriladi.
3. Natija: Bir ish kuni ichida ariza beruvchiga QR-kod qo‘yilgan elektron xabarnoma yuboriladi.
4. To‘lov: Tasdiqlangan subsidiyalar “subsidyplatform.mf.uz” to‘lov platformasi orqali avtomatik tarzda bankka o‘tkazib beriladi.
Muhim jihatlar va shartlar
• Hududiylik: Subsidiya ariza beruvchi doimiy ro‘yxatda turgan hududda (viloyat, Qoraqalpog‘iston Respublikasi yoki Toshkent shahri) qurilgan uy-joylar uchun beriladi.
• Bank jarayoni: Ijobiy xabarnoma olgan pedagog qurilish tashkiloti bilan shartnoma tuzib, tijorat bankiga murojaat qiladi. Bank 5 ish kuni ichida kredit masalasini ko‘rib chiqadi.
• Hisob-kitob: Boshlang‘ich badal summasi uy-joy qiymatining 15 foizi miqdorida aniqlanadi va ushbu summaning 25 foizi davlat tomonidan qoplanadi.
Rasmiy hujjat bilan tanishish
Mazkur tizim pedagoglarning ijtimoiy mavqeini mustahkamlash va ularni munosib uy-joy bilan ta’minlash yo‘lidagi muhim qadamdir. Qarorning to‘liq matni va batafsil nizom bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin:https://docs.google.com/document/d/1YNuHukrDiiFrRIuJ9fNP917k82BFicLzJl24xr8kjEY/edit?tab=t.0